sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 224 ürün görüntüleniyor.

Yünlü İp Modelleri

Kış aylarının vazgeçilmez kumaşlarını ve yumuşacık yüzeylerini oluşturmaya yarayan, örmesi keyifli ip çeşitlerinin başında gelen rengarenk yün ipler, koyun ve keçi gibi hayvanlardan elde edilen yünlerin belirli işlemlerden geçirilmesiyle yapılan ipliklerdir.

En kalın ip çeşitlerinden biri olan yün ipler nispeten kaba ve yünlüdür. Örgü eşyaları kullanmayı sevenler, kış aylarını yün kazakların sıcaklığında geçirmek isteyenler ve sevdiklerine birbirinden güzel materyaller örmek isteyenlerin kışlık kullanım için tercih ettiği ipliklerin bir tanesidir.

Yün İp Nedir?

Yün ipi, koyun ve keçi gibi hayvanların yünleri alınarak yapılan, protein esaslı liflerden oluşan iplik çeşitleridir. Yün özelliği nedeniyle ütü tutmaz, hatta yün kazak ve hırkalarda ütü yapılmaya gerek duyulmaz demek daha doğru olur. Sıcak tutan rengarenk yün kazak ve hırkaların malzemesi olan yün ipler kendi içinde iki çeşide ayrılır.

Kamgarn Yün İpliği: Uzun ve ince yün ipliklerinin taranmasından, ardından eğrilmesinden elde edilen yün ipliklerine ve yapılan bu yönteme verilen isimdir.

Ştrayhgarn Yün İpliği: Yumuşaklığı ve sıcak tutmasıyla bilinen yün ip çeşitleri dokusunun diğer yün iplerinden farklı olmasıyla bilinir. Özellikle palto ve manto gibi giyeceklerde kullanılır. Kamgarn yün iplerden daha ince yapıda olmaları kullanım alanlarını genişletir. Daha çok erkek ve kadın dış giyim ürünleri bu iplerden üretilir.

Yün İp Neler Yapılabilir?

Yün ip ile yapılabilecek birçok farklı giyim ürünü ve aksesuar bulunmaktadır. Ancak yün ile el işi yapılacaksa, bu ipi örmesi ve kullanması için bazı kriterlere dikkat edilmesi gerektiği akıllardan çıkarılmamalıdır.

Yün ipler ile yapılabilecekler oldukça geniş bir ürün yelpazesini sunar. Hem evinize şık ve sıcak bir duruş kazandıracak dekoratif örgü çeşitleri hem de kıyafetlerinizle tarzınızı konuşturabileceğiniz, kış aylarında sıcak durmanızı sağlayacak giyim ürünleri yapabilirsiniz. Aynı zamanda kadın, erkek ya da çocuklar için birbirinden farklı modelde atkı ve bereler, eldiven ve çoraplar örülebilir.

Aynı zamanda yün ipi ile çeyizlere konulmak üzere birçok ürün örülebilir. Bunların arasında yünden yapılmış lifler, çantalar ve patikler gelir. Geleneksel bir yönü de olan yünden yelekler yapılarak aile büyüklerine hediye edilebilir.

Yün ipi ile örgü yaparken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki aslında hangi ürün için nasıl bir yün ip modeli seçeceğinizdir. Eğer uygun bir yün ipi bulamazsanız o ürünün kullanışlı olması zorlaşır. Seçtiğiniz örgü şişi, yün kalınlığına ve örgü modeline uygun olmalıdır.

Yün İp Modelleri

Tuhafiye ürünleri arasında kendine ya da sevdiklerine kış ayları için kıyafet ya da aksesuar örmek isteyenler için birbirinden farklı birçok yün ipi modeli bulunmaktadır. Yalnızca dokularıyla değil aynı zamanda renk ve desenleri ile de birbirinden ayrılan bu yün ip çeşitleri farklı markalar tarafından üretildiği için değişik dokularda olabilir ve aynı renk olsa da birbirini tutmayabilir.

Yün ip modelleri yapılarıyla farklılık gösteriyor; kimisi sim dokulu, kimisi kendinden çok renkli olabiliyor. Bunlar arasından zevkinize ve ihtiyacınıza en uygun olanı seçebilir ve el örgüleri yapmaya koyulabilirsiniz.

Aradığınız her renkte yün ip çeşitlerini bulabileceğiniz Simisso’da bebeklerinize süveter, yelek ve hırkalar örebileceğiniz yumuşak dokulu yün ipleri kadar pamuklu ipler de bulabilirsiniz. Dev örgü ipler ise örgülerinizde kullanabileceğiniz yün içerikli yapısı ile Simisso’nun tuhafiye ürünlerinden yalnızca biridir.

Yün ipler arasında en çok tercih edilen marka ve seriler arasında Alize, Gazzal, Nako gelmektedir. Her biri farklı yapı ve özelliklerde, yün ile ilgili aradığınız her özelliği sizlere sunmaktadır.

Kalın Yün İp Çeşitleri

Yün ipler her ne kadar bize her zaman kalın gelse de bunlar arasında nispeten ince olan yün ip çeşitleri de bulunur. Ancak kalın yün iplerin yumuşak dokusu ve sıcak tutması ile daha çok tercih edildiği de bir gerçektir.

Kalın yün ip çeşitleri arasında gerçekten kalınlığı ile ön plana çıkan, ipliklerin bükülmesiyle daha dokulu ve daha kalın bir yapıya ulaştırılan iplikler bulunmaktadır. Hem şekil hem de doku bakımından kalın yün ipleri, daha çok ev aksesuarları yapımında kullanılmaktadır. Bunlarla kalın battaniyeler, dekoratif yastıklar, kilimler ve pikeler örülebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.