sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 1195 ürün görüntüleniyor.

Oya ve Dantel İpi Çeşitleri

Dantel ve oya iplerinin ağ şeklinde işlenerek oluşturduğu desene dantel deniyor. Dantel yapımında mekik, tığ veya iğne kullanılabiliyor. Türk El Sanatlarında büyük bir yere sahip olan Oya ve Dantel yapımında elbette ki kaliteli ve emeğinize değecek ipler kullanmak oya ve dantelinize hak ettiği değeri vermeniz demektir. Gelenekselleşmiş nakış kültüründe, oya ve dantel ipi olarak pamuklu oya ve dantel ipi, ipek floş oya ve dantel ipi, simli oya ve dantel ipi, yün veya orlon oya ve dantel ipi, sentetik oya ve dantel ipi tercih edilmektedir. Yapacağınız nakışa göre dilediğiniz renkte ve işinize uyacak kalınlıktaki oya ve dantel ipini tercih etmek keyifli olacaktır. Nakışınıza önem veren ve sitemizde de uygun fiyatlarıyla bulabileceğiniz oya ve dantel iplerini yazımızın sonunda belirteceğiz. Geometrik şekillerle işlenen dantel genelde daire, altıgen, kare gibi şekillenerek işlenir. Dileyenler ara motiflerle dantelleri birleştirerek bir bütün oluşturur. Genelde tığ ile işlenen dantellerde, kroşe tekniği denilen klasik bir teknik kullanılır. İğnenin kullanıldığı dantel işlemesinde ise içten dışa işleme söz konusudur ve işlenen tüm danteller birbirini takip ederek el emeğiniz büyür. Çeyizlerin göz nuru olan oya ve dantel büyük emeklerle hazırlanır, sandıklara kaldırılırdı. Oyalı yazma, dantelli yastık, dantelli çarşaf, oyalı havlu, dantel örtüler, yatak örtüleri veya giyim aksesuarı gbüibi parçalar bu sandıklardan asla eksik olmazdı. Neredeyse yüzyıllardır süre gelen bu sanatı, hızlı tüketim araçları dahi yok edememiştir böylelikle bu güzide el sanatı hala birçok kadın tarafından icra edilmektedir.

Nereden çıktı bu oya ve dantel?

16. yüzyılda Venedik'te görülen dantelin oraya da doğudan gittiği düşünülüyor. Dantelin en çok işlenildiği yer Venedik'te iğne ve mekik danteli işlenmekteydi. O zamanlarda oya ve dantel ipleri şimdiki kadar çeşitli değil, bulması bu kadar kolay değildi. Venedikli kadınlar keten kumaşlardan iplik çekerek desenli motifler işlerdi. Kumaşların kenarına yapılan fisto ise yine Venedik'ten çıkmadır. Geleneksel Türk Dantelinde görülen file ve ağ teknikli danteli bizdekinin aksine Venedik'te gevşek ilmekler atılarak oluşturulurdu. Bu güzide sanat elbette sadece Venedik'te kalmayacaktı. Eskiden Fransa'ya ait olan şimdi Belçika'da yer alan Flandre, İsviçre ve İspanya da dantel sanatından geri kalmamışlardı. İspanyollar dantellerini yaparken oya ve dantel ipleri yerine altın veya gümüş ipliklerle işliyordu. Fransa da bu el sanatından geri kalamazdı. Venedik'ten bu sanatı almak için büyük masraf ettiler, çokça para harcadılar. Daha fazla para harcamak istemeyen Fransa, dantel sanayisi kurdu. Hollanda ve İtalya'dan eğitici ustalar getiren Fransa, yöre halkını oya ve dantel konusunda eğitmek istiyor ve bunun için çabalıyordu. Çalışmalar sonuç göstermeye başlamıştı, artık Fransa'ya yabancı ülkelerden dantel girmesi yasaklanmıştı ve Fransa, Venedik'in yerini çoktan almıştı. İğne danteli artık Fransa'nındı. Elbette dantel sanatı Cumhuriyet Döneminde bizde de altın çağını yaşadı. İğne danteli, tığ danteli, tırnak bağı danteli, mekik danteli, firkete danteli ve oya nakışı hem saray hem halk tarafından işlenmekteydi. Kenar oyası ve kenar dantellerinde ustalaşan Türk Halkı dantel nakışında da oldukça başarılıydı. Geçmişten günümüze hala aynı değere sahip olarak gelen dantel ve oya nakışı hem süs olarak hem de aksesuarlara işlenmektedir. Neyse ki dantel gereçlerini temin etmek eskisi kadar zor değil. Ekonomik, kaliteli oya ve dantel iplerini sitemizden inceleyebilir birçok seçenek arasında ihtiyacınıza yönelik tercihinizi yapabilirsiniz.

Oya İpi Çeşitleri

Dantel İpi Çeşitleri

Altınbaşak

Dantel ve oya nakışı işleyenler bilirler ki Altınbaşak oya ve dantel ipleriyle işlenen nakışın rengi ne solar ne de ip kendini salar! Yıllardır aynı kaliteyle üretim yapan Altınbaşak'ın en çok tercih edilen oya ve dantel iplerini tanıtmak isteriz.

Altınbaşak Oya ve Dantel İpi 20 gr

20 gramlık makaralarda satılan Altınbaşak Oya ve Dantel İpi polyesterden üretilmiştir. Klasik renklere sahip olan bu seride beyaz, kar beyaz, krem, siyah ve şeker beyaz gibi kült oya ipi renklerini bulabilirsiniz. Solma yapmayan Altınbaşak Oya ve Dantel İpi 6 katlıdır ve tüm nakış, oya ve dantel işlerinizde kullanabileceğiniz bir üründür.

Altınbaşak Klasik Dantel İpi

Mısır pamuğundan üretilen Altınbaşak Klasik Dantel İpi klasik renklere sahip bir seridir. Koyu krem, krem ve beyaz renklerdeki dantel iplerine sahip olan bu seri, merserize iptir. 100 gram ağırlığında ve 6 kattır. Oya ve dantel işlerinizde kullanabileceğiniz Altınbaşak Klasik Dantel İpini sitemizden en uygun fiyatla satın alabilirsiniz.

Altınbaşak 26/6 Klasik Ağ İpi

Adı üzerinde, dantel dünyasında klasikleşen bir dantel ipi olan Altınbaşak 26/6 Klasik Ağ İpi mısır pamuğundan üretilmiştir ve merserizedir. Dokusu oldukça yumuşaktır ve renkleri yıldızlar kadar parlak bir bitişe sahiptir.:) Klasik renklere sahip olan Altınbaşak 26/6 Klasik Ağ İpi 100 gram ağırlığında ve tüm nakış işlerinizde yanınızda!

Altınbaşak Renkli Dantel İpliği

Klasik dantel iplerinin klasik renklerinin yanı sıra geniş bir renk yelpazesine sahip olan Altınbaşak Renkli Dantel İpliği 20 gram ağırlığında, merserize bir iptir. Kaliteli mısır pamuğundan üretilen Altınbaşak Renkli Dantel İpliği solma yapmaz.

Anchor Merserize Dantel İpi

Yine çok tercih edilen bir marka olan Anchor Anchor Merserize Dantel İpi mısır pamuğundan üretilmiştir. 6 katlıdır, solma yapmaz ve tüm nakış işlerinde kullanılabilir.

Çizmeli Oya ve Dantel İpleri

Uygun fiyatı ve kalitesi sebebiyle sıklıkla tercih edilen Çizmeli Oya ve Dantel İpleri farklı kategorilerde iplikler üretmektedir. Çizmeli Perde ve Havlu İpi, Çizmeli Örgü ve Şal İpi ve Çizmeli Transparan İp gibi harika oya ve dantel iplerine sahiptir.

Kaplan Oya ve Dantel İpi

Simli oya ve dantel ipleri üreten Kaplan, solma yapmaz ve renklerini ilk günkü kadar parlak bir şekilde muhafaza eder.

Leylak Suni İpek Oya İpi

Yazma kenarlarına, havlu kenarlarına işlenen en güzel oyalardan Leylak sorumlu olabilir! 20 gram ağırlığındaki Leylak Suni İpek Oya İpi 4 katlıdır ve suni ipekten üretilmiştir.

Oya İpi Dantel İpi Fiyatları

Dilediğiniz tüm oya, dantel ve nakış işlemelerinizde kullanabilir, sitemizden en uygun fiyatla temin edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.