sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 3 ürün görüntüleniyor.

JÜT İP ÇEŞİTLERİ

Doğal ve Bohem Dekorasyonun Star Parçası Jüt İpleri ve Çeşitleri

Doğal iplik ile üretilen adına kanaviçe ya da çuval bezi de denen jüt ipleri, doğallığı sebebiyle oldukça tercih edilen bir hobi eşyası. Sağlığa zararı bulunmayan, içinde boya bulundurmayan jüt ipleri tropikal bölgede yetişen iki bitkinin karışımından elde edilen liflerden üretiliyor. Yoğun yağış alan tropik iklimlerde yetişen jüt bitkisi, gerçek bir lif kaynağı. Yetiştirilme tarzı ve elde edilme aşamasında ekolojiye katkı sağlayan jüt iplerinin serüveni yılda 2 - 4 metre kadar uzayan jüt bitkilerin çiçek açtığı vakit toplanmasıyla başlıyor. Eğer ki bitki tohumlanmaya başlarsa, jütten üretilen iplik ve kumaşlar oldukça sert oluyor ve tercih edilmiyor. Vaktinde toplanan jüt bitkileri havuza atılır ve burada çiçeklerinden ayrışması, yumuşaması için bekletilir. Beklediği aşamada herhangi bir kimyasal kullanılmaz yalnızca gübre ve civardaki bitki yaprakları. Uzun bir süre bu su havuzlarında kalan jüt bitkisinin, çiçeklerin liflerden ayrılması sonucu fabrikaya gitme vakti gelmiştir. Kullanım amacına göre fabrikada ayrıştırılan jütten; kalın halat, çuval bezleri, ambalaj, halı tabanı, çadır ve döşemecilikte kullanılmak üzere üretilen jüt tüketiciye sunulur. Yüksek neme, kimyasal maddelere, mantara ve çürümeye karşı oldukça dayanıklı olan jüt ipleri toksik madde içermez ve besin maddeleriyle temasında da bir problem olmaz, oldukça hafiftir ve birçok alanda kullanılabilir. Piyasada 'altın elyaf' olarak bilinen jüt ipleri görüntüsü gereği oldukça parlak ve canlı renklere sahiptir.

Jüt İpi ile Ne Yapılır?

Süsleme yapacağınız hobi işlerinizde jüt ipini tercih edebilirsiniz. Sert görüntüsüne rağmen aslında oldukça yumuşak bir iptir. Yüksek olmayan derecede yıkandığında formunu kaybetmez ve deforme olmaz. Jüt ipinin çok tercih edilmesinin bir sebebi de renklerinde solma olmamasıdır. Süslemek için kullanabileceğiniz jüt ipini dilerseniz paketleme ve ambalajlama malzemesi olarak da kullanabileceğiniz gibi makrome düğümleri atarak çeşitli saksılıklar da üretebilirsiniz. Doğal görüntüsüyle sahil çantası, çanta, amerikan servis takımı, supla veya şapka üretiminde kullanabilirsiniz. Jüt ipiyle çevirilen bir vazo evinizin havasını değiştirmeye yetecektir! Doğal saman renkli jüt ipiyle ev eşyası veya hobi eşyası üretebileceğiniz gibi evinizin tüm dekorasyonunda da kullanabilirsiniz. Masa örtüsü, perde, runner hatta servis mendili bile üretebileceğiniz jüt ipleri hem şık hem doğal hem de çok kibar. Mumluk yapımında da kullanabileceğiniz jüt ipini, hediyelik eşyalarda da kullanabilirsiniz. Mesela sizlere kolaylıkla bitirebileceğiniz bir jüt ipi projesinden bahsetmek isteriz:

Jüt İpinden Vazo Yapımı

Daha önce tükettiğiniz cam bir içecek şişesinin ambalajını sıcak su ve deterjan yardımıyla temizleyin. İyice kurumasını beklemelisiniz ki sıkacağınız silikon yüzeye yapışabilsin. Jüt ipinin başlangıç yerine nokta şeklinde silikon sıkıp birleştirin ve yuvarlamaya başlayın. Yuvarladıkça minik silikon noktaları sıkmalısınız araya. Ufak bir yuvarlak elde ettikten sonra şişeyi ters çevirin ve yuvarladığınız jüt ipini şişenin alt ortasına silikonlayın. Sonrasında yuvarlama işlemine hem jüt ipinin arasına hem cama yapışacak şekilde olmasına özen göstererek devam edin. Şişenin dış yüzeyine çıktığınızda takip edeceğiniz şeride silikon sıkarak yapıştırın. Şişenin ortalarına geldiğinizde, şişenin arka yüzünde kalacak şekilde şeridi sonlandırın ve şişenin ortasında boşluk bırakın. 4 - 5 parmak boşluk bıraktıktan sonra yine arka yüzeyden başlayarak şeritler çekmeye başlayın ve şişenin ağzına gelene kadar bu işlemi devam ettirin. İpin sonunu şişenin arka yüzeyine denk getirmeniz estetik görünmesini sağlayacaktır. Şişenin içine de taze topladığınız uzun saplı renkli çiçeklerden de ekleyince işte bu kadar!

Jüt İpi Renkleri

Jüt İplerinin renkli olanları da saman renkliler kadar şık ve parlak oluyor. Sitemizde bulabileceğiniz turuncu, kiremit, sarı, yeşil, mavi, kahverengi, mor, pembe ve siyah renkli jüt ipleriyle de aksesuarlarda fark yaratabilirsiniz. Jüt ipiyle sepet yapımına çok yakıştırdığımız renkli jüt ipleri çamaşır odanızın yeni favorisi olacak! Çok az maliyetle elde edebileceğiniz çamaşır sepetinin tarifi ise şu şekilde: Kirli sepeti yapmak istediğiniz boyutta bir karton kutu bulun. Dilediğiniz renkte jüt ipi, astar, makas ve silikon bu proje için gereken malzemelerimiz. Biz jüt ipiyle kirli sepeti yapımında iki renk tercih ettik. Siz dilerseniz daha fazla renk de tercih edebilirsiniz, tamamen size kalmış. Karton kutunun dış yüzeyinden jüt ipimizi şerit halinde silikonlayıp yapıştırıyoruz. Karton kolinin boyutuna göre şerit çekiyoruz. Biz saman renkli jüt ipi alt kısımda kalacak şekilde silikonladık ardından turuncu renkli jüt ipiyle devam ettik. Karton kolinin tamamına şerit çekmenize gerek yok. Astarı kolinin içine yerleştirin ve biraz da dışarı çıkması için pay bırakın. Astarın dış yüzeye düştüğü yere kadar turuncu renkli jüt ipimizi silikonladık ve projemizi tamamladık! İçindeki astarın çıkarılabilir olması hijyenik bir kullanım sağlıyor.

Kalın Jüt İpi

Klasik jüt iplerine göre daha kalın olan bu jüt ipiyle şahane sepetler yaratabilirsiniz. Sepet için gereken ihtiyacınız 20 - 25 metre uzunluğunda kalın jüt ipi, makas ve cetvel veya mezura. 11 adet eşit miktarda jüt ipi keserek başlıyoruz ardından 5 tanesi yatay 6 tanesi dikey, artı olacak şekilde yerleştiriyoruz. 6. ipimizle tüm jüt iplerimizi ortadan birleştiriyor ve düğüm atıyoruz. Attığımız düğümün ardından tüm jüt iplerini düğümün içerisinden geçirerek bağlıyoruz. Düğümün bir altından ve bir üstünden geçirerek devam ediyoruz. Bu işlemi devam ettirdikçe yuvarlak oluşmaya başlayacaktır, sepet halini alması için bir kaseden yardım alabilirsiniz. Dilediğiniz boyuta gelene kadar aynı teknikle düğüm ata ata devam edin bitireceğiniz zaman kenar kısmında kalan ipleri bükerek sıralı jüt iplerinin içinden geçirin. İçine dilerseniz meyve sebze dilerseniz hobi malzemelerinizi koyabilirsiniz. Elinize sağlık!

Jüt İpi Fiyatları

Uygun fiyatlı jüt iplerini sitemizden güvenli ödeme sistemiyle veya kapıda ödeme sistemi ile temin edebilirsiniz. Keyifli Alışverişler!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.