sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 49 ürün görüntüleniyor.

Arma ve Aplik Modelleri

Arma ve Aplikeler

Arma ve aplikelere özellikle giyim sektöründe sıkça rastlanmaktadır. Düz ya da desenli kumaşlardan kesilen parçaların birbiri ile birleştirilmesi ya da for kumaşın üzerine farklı kumaşlar ile dikim yapılması ile oluşturulan ürünlerin kullanılması aplikeleri oluşturur. Halk ağzında kırkyama denilen aplike yöntemi, giyim ve aksesuarlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Armalar ise kıyafetler üzerine dikilen çeşitli kumaş türleridir. Arma Nedir?

Armalar ise özellikle giyim sektöründe çoğunlukla marka adının veya sembolünün kumaş üzerine dikilen işlemeleridir. Armalar nakış tarzında olabileceği gibi, farklı bir parçanın kumaş üzerine iliştirilmesi ile de oluşturulabilir. Ancak arma modelleri yalnızca bir markanın adının ya da sembolünün geçtiği değil, aynı zamanda çeşitli nesnelerin kumaş üzerini süslemek için kullanıldığı tuhafiye ürünleridir.

Armanın birçok çeşidi ve dikim yöntemi bulunmaktadır. Kimi arma çeşitleri farklı yaş gruplarına ait giyim ürünlerine hitap ederken kimi armalar daha farklı giyim sektörlerinde kullanılır. Buna örnek olarak asker üniformalarını süsleyen çeşitli arma modelleri verilebilir. Genellikle asker üniformalarında kullanılan arma modelleri Türk bayrağı armasıdır.

Ancak yalnızca armalara giyim ve üniformalarda rastlanmaz. Aynı zamanda ev ve işyeri mobilyalarında da çeşitli arma modellerine rastlamak mümkündür. Dantelli arma ve desenli arma modelleri bunlardan yalnızca iki örnektir.

Aplike Nedir?

Aplike, aslında bir kumaş ve dikim tekniğidir. Aplike, farklı kumaş çeşitlerinin özgün bir görünüm vermesi adına değişik desenlere sahip kumaşların bir arada kullanılması ve birbiri ardına dikilmesidir. Aynı zamanda fon kumaşı üzerine dikilen çeşitli kumaşların oluşturduğu karmaşık ahenge de aplike denmektedir.

Aplikeler yalnızca giyim alanında kullanılmaz. Kadın ve erkek giyimde olduğu gibi ev mobilyalarında da aplike ya da kırkyama yöntemini görmek mümkündür. Geniş bir kullanım alanı olan aplikeleri en yaygın kullanım alanlarından bir tanesi olan ev mobilyaları ve mutfakta kullanılan tekstil ürünlerinin yanı sıra, yatak örtülerinde, koltuk ve masa örtülerinde de aplike görmek mümkündür. Aynı zamanda tercihe göre aplikeler ile perdeler, duvar örtüleri, ve banyolar da süslenebilir hatta kilimlerde bile aplikeler ile karşılaşılabilir.

Aplike Nasıl Dikilir?

Aplike nasıl dikilir sorusunu cevabı aslında oldukça basittir. Aplik, çeşitli kumaşların bir araya getirilmesi ve iplik yardımıyla birbirine tutturulması ile dikilir. Ancak bu aşamada aplike dikimi için iki yöntem bulunmaktadır.

Aplike dikiminde makine dikişi ya da el dikişi tercih edilebilir. Seçilen uygun kumaşların ardından aplikeler oluşturulabilir. Ancak elde yapılan aplikelerin de dikiş yönteminin ikiye ayrıldığı söylenebilir. Elde yapılan aplikeler “açık” ve “kapalı” olmak üzere ikiye ayrılır.

Açık aplikelerde kesilen kumaş çeşitleri paysız olarak birbirine dikilmekte, kapalı aplike dikiminde ise bu durum tam tersine kenarlardan bırakılan payların içeri doğru kıvrılması ve dikilmesiyle gerçekleşmektedir.

Aynı zamanda hemelde hem makinede dikilebilen bu aplikelerin diğer türlerinden de bahsetmek gerekir; yapışkan aplike, gölgeli aplike, celtic aplike, ters aplike.

Aplike Dikerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aplike, kullanması en zevkli ev dekorasyonu ve giyim ürünlerinden biridir. Aplike yöntemi ile dikilmiş birçok kumaşı kullanmak sizlere özgün bir hava verirken kullanılan desenlerin de sizlere enerji verdiğini görebilirsiniz. Ancak aplike yapımında ve dikim aşamasında dikkat edilmesi gereken birçok önemli kriter de bulunmaktadır.

Öncelikle aplike yapımında hangi materyallerin gerekli olduğundan bahsedelim;

● Fon kumaşlar,

● desenli kumaşlar,

● iplik,

● makas,

● dikiş iğnesi ya da dikiş makinesi

● elyaf

Bu malzemeleri temin ettikten ve kendinize uygun kumaşları seçtikten sonra parçaları keserek aplike yapmaya başlayabilirsiniz. Doğa desenleri, hayvan figürleri, geometrik şekiller, aplikeler için oldukça tercih edilen seçeneklerin başında gelmektedir. Ancak birkaç kriter yapacağınız aplikeden memnun kalmanız için oldukça önemlidir.

Aplike yaparken dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekilde özetlenebilir;

● Kullanılan materyallerin kalitesi ve birbirine uygunluğu oldukça önemlidir.

● Kullanılan kumaş ve materyallerin boyasının birbirine geçmeyecek tarzda olduğundan emin olmalısınız.

● Kullanılacak kumaşların birbirine uyumu önemlidir.

● Kullanılacak kumaşların türüne ve kalınlığına göre iplik seçimi yapılmalıdır.

● Yıpranmış kumaşlar kullanılmamalıdır.

● Aplike niteliği tela seçiminizde dikkat etmeniz gerekenler arasında bulunmaktadır. Bunun için kayganlık önemlidir.

Dolayısıyla aplike yaparken her kumaş ve nakış tekniği kullanılamaz. Aplike yapımından keyif almak için kumaş ve iğnelerinizin birbirine uyumuna, kumaşların uyumuna, tekniklerinize ve materyallerinize önem vermelisiniz.

Arma Çeşitleri Nelerdir?

Armalar ise aplikelerden oldukça farklı tuhafiye ürünleridir. Arma modelleri birbirinden çok farklı çeşitlerde olabilir, dolayısıyla tek bir arma modelinden ve renginden bahsetmek mümkün değildir.

Arma çeşitleri birçok farklı kullanım alanına sahiptir. Daha önce bahsedildiği gibi, üniformalarda kullanılan arma çeşitleri, aynı zamanda delinmiş kumaşlara yama yapımında kullanılmaktadır. Kıyafet sektöründe delinen ya da yırtılan bölgeye yapılacak yamalarda arma modelleri tercih edilebilir. Bunun için desenli arma modelleri güzel bir görünüm veren tercihlerden olacaktır.

Desenli arma modelleri içerisinde birbirinden çok farklı tarzlarda kimi zaman bir yazı olan kimi zaman bir nesnenin olduğu ya da çiçekli böcekli unsurların kullanıldığı aplike modelleri bulunmaktadır. Bunlar kumaş üzerine nakış ile işlenmiş arma modelleri olabilirken kimi zaman baskı yönteminin kullanıldığı arma çeşitleri olabilir.

Aynı zamanda danteli arma çeşitleri de kullanılmakta ve çok sık tercih edilmektedir.Kadın giyim sektöründe kıyafetleri süslemek için kullanılan fiyonk, dantelli arma, desenli arma gibi seçenekler aynı zamanda ev dekorasyonunda hatta kumaş yüzeyli olan ev eşyalarında da kullanılmaktadır.

En yaygın bilinen ve kullanılan arma modelleri arasında Türk bayrağı arma seçeneği de bulunmaktadır. Türk bayrağı arma en çok askeriye içerisinde kullanılsa da halk arasında türk bayrağı armayı çeşitli kıyafetlere işlemek isteyen vatandaşlar da bulunmaktadır.

Arma Nasıl Dikilir?

Arma dikiminde kullanılan yöntemler aslında seçilen arma türüne göre değişkenlik göstermektedir. Kimi arma modelleri cırt cırt bulundurur. Bu arma modellerinde cırt cırtları kumaşın üzerine dikilerek arma cırt cırtlara yapıştırılır.

Bir diğer arma modeli ise direkt olarak kumaş üzerine dikilen armalardır. Bunların kenarlarında iplik yardımı ile iplikler görünmeyecek şekilde kumaşa tutturulur. Arma dikimlerinde makine ya da el dikişi kullanılabilir.

Arma Dikiminde Hangi Noktalara Dikkat Edilmelidir?

Arma dikiminde, diğer kumaş ve giyim ürünlerinde olduğu gibi de dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Bunlara dikkat edildiği taktirde arma dikiminden memnun kalabilirsiniz.

● Arma dikiminde kullanılan kumaşın arma için uygunluğu önemlidir. Birbirine doku olarak uymayan kumaş türlerinde başarısız sonuçlar elde edilebilir.

● Arma dikiminde dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi de orantıdır. Kumaşa iyi bir görüntü vermesi için dikilen yerin iyi seçilmesi gerekir.

● Arma dikiminde ipliklerin dışarıdan görünmemesi gerekmektedir.

● Arma dikiminde kullanılan iplik ve kumaş için hem de arma için uygun olmalı ve kullanıcıları rahatsız etmemelidir.

Tüm bu kriterler seçtiğiniz arma ister cırt cırtlı olsun ister dantel arma isterseniz desenli arma olsun, dikim kalitesi için oldukça önemlidir. Uygun bir dikiş yöntemi ve iyi bir arma seçeneği sizlere en iyi sonucu verecektir

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.