sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 154 ürün görüntüleniyor.

Doğal İçerikli İp Modelleri

Örgü işi genellikle atkı, bere ve şapka yapmak için tercih edilirken kimi zaman yastık, battaniye hatta örgü hırka ve kadın bluzları yapıldığı görülür. Bu gibi durumlarda kullanılan iplerin içeriği, cilt sağlığımız için oldukça önemlidir. Örneğin, paraşüt ipi ile ince bileklikler yapılabilirken doğal içerikli yün ipleri, bileklikler için uygun olmayabilir. Bu nedenle özellikle doğal içerikli ipler tercih edilmelidir. Doğal ipler arasında pamuk ve yün ipler ilk sıralarda gelmektedir fakat içerisinde insan yapımı sentetik bileşenlerin olmadığı farklı ip türleri de bulunmaktadır.

Doğal İçerikli İp Nedir?

İçinde sentetik bileşenlerin bulunmadığı örgü ipleri doğal ipler olarak isimlendirilir. Doğal içerikli iplerin içerisinde pamuk, keten, yün gibi iplikler özellikle hayvan tüylerinden elde edilen ipliklerdir. Kimi zaman çiçek liflerinden üretilen doğal içerikli ipliklere de rastlarız. İpek, bambu, jüt ip gibi ipler doğal içerikli ipler giyim ürünlerinde veya dekorasyon süslemelerinde kullanılabildiği gibi aksesuarlarda da yoğun olarak tercih edilmektedir.

Doğal İçerikli İp Hangi Maddelerden Oluşur?

Kimi örgü malzemeleri insan yapımı bileşenleri içermesiyle bilinir. Bunlar arasında akrilik ipler, polyester içerikli ipler en yaygın olarak kullanılanları ve bilinenleridir. Bu gibi sentetik iplerin, vücuda temas eden materyallerin örülmesi için kullanılması önerilmemekle birlikte, dayanıklılıkları ve uygun maliyetleri nedeniyle giyim sektöründe sıklıkla rastlanır. Örgü işi yapmak isteyenlerin de rahatlıkla alabileceği akrilik iplik çeşitleri ile hırka gibi ürünler örülebilir.

Sentetik iplere sağlıklı bir seçenek olarak ise doğal ip çeşitleri satılmaktadır. Maliyeti daha fazla olmasına karşın yumuşaklığı, dokusu ve zararsız yapısıyla doğal ip çeşitleri de tercih edilir. İçerisinde hayvansal veya bitkisel bileşenlerin olduğu doğal içerikli ipler, farklı dokuma ve örme teknikleriyle kullanışlı ve dekoratif ürünler haline getirilebilir. Doğal içerikli ipler pamuk, keten, kenevir, yün ve ipekten oluşur.

Genellikle dekorasyon ve aksesuar yapımı için kullanılan hasır veya jüt ipleri, içerisindeki doğal bileşenler nedeniyle misina ipleri gibi sentetik değil doğal ipler kategorisine girer. Sentetik içerikli ipler daha dayanıklı olmaları nedeniyle çeşitli alanlarda sıklıkla tercih edilirken doğal ip çeşitleri sağlıklı yapıları nedeniyle ilk sıralarda kullanılır.

Çeşitli oyuncak ve bebek yapımlarında genellikle sentetik ip bileşenlerinin olduğu akrilik iplerinin kullanıldığı görülür ancak pamuklu ipler ve jüt ipleriyle de bu bebekler ve bebekler için küçük aksesuarlar yapılabilir.

Doğal İçerikli İp Renkleri

Doğal ip renkleri genellikle bej ve krem gibi soft renklerdir. Eğer yapay bir renklendirme yapılmadıysa hayvansal veya bitkisel doğal bileşenlerinin kendi rengini taşırlar. Genellikle hasır ve jüt ipleri toprak tonlarında kendi rengindeyken, %100 pamuk veya yün içerikli ürünlerin daha sonradan renklendirilerek sayısız renge ulaştığı görülmektedir.

Doğal ip çeşitleri kendi renginde bulunabileceği gibi genellikle üretim aşamasında örgü ve el işleri için renk skalasını genişletmek adına dilediğiniz rengi bulabileceğiniz bir alana dönüştürülerek renklendirme yapılır. Yeşil, mavi, mor, pembe, turuncu ve daha birçok renk seçeneğini doğal ip çeşitlerinde bulmak mümkündür. Aynı zamanda ipleri içeriği her ne kadar doğal olsa bile günümüzde maliyeti azaltmak ve dayanıklılığı arttırmak için belirli oranlarda sentetik maddenin, ip yapımlarında karıştırıldığı görülmektedir. Kimi zaman simli, kimi zaman farklı dokulardaki doğal iplerin kullanılması da bu nedenle mümkündür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.