sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 410 ürün görüntüleniyor.

Bebek İpi Modelleri

Bebek ipi olarak geçen örgü ipi çok yönlü kullanımı ile dikkat çeker. Kimi zaman bebek ipi olarak anılan bu iplik çeşitleri, amigurumi sanatını icra etmek için halk arasında bebek ipi olarak anılsa da el işi yapmayı sevenlerin bir kısmı için “bebekleri için örülecek yumuşak kıyafetlerin ipi” olarak da kullanılır.

Aslında bebek iplerinin özellikleri hangi amaçla kullanacağınıza göre değişir. Eğer amigurumi bebekleri örmek istiyorsanız kullanacağınız bebek ipleri daha sıkı ve tok bir yapıya sahip olacaktır. Amigurumi yaparken bebeğin iç dolgusunu tutacak ve tülerme yapmayacak amigurumi ipleri uzun yıllar yeni gibi duran bebekler örmenize imkan tanıyacaktır.

Bebek Yünü Nedir?

Bebek yünü, özellikle bebek giyim ürünlerinin elde yapılması için fırsat sunan yumuşak dokulu iplerdir. Bu ipler pamuk içeriği ve özellikle yumuşaklığı ile öne çıkar. Kimi bebek ipi çeşitleri ördükçe kendiliğinden desen veren modellere sahiptir. Bunlar, fazla çaba sarf etmeden rengarenk yelek ve hırkalar ortaya çıkarmanızı sağlar.

Bebek ipi çeşitleri farklı kalınlıklarda ve farklı dokularda olabilir. Kimisi daha kalın kimisi daha ince bir yapıya sahip olur. Aynı zamanda bebek ipi tanımı içine amigurumi iplerini eklediğimizde de elimizde çok çeşitli bir kategori kalacaktır.

Bebek Yünü Kaç Numara Tığ İle Örülür?

En çok sorulan sorulardan biri de “bebek yünü kaç numara tığ ile örülür?” oluyor. Ancak kullanmanız gereken tığ aralığı nasıl bir model öreceğinize, ip dokusuna ve kalınlığına, kullanım amacınıza göre değişiyor.

Her biri birbirinden farklı numaralandırmış tığ çeşitleri arasından amigurumi bebekleri ya da bebek hırkaları örmek için doğru tercihi yapmak önemli. Her iki seçimin de kendine uygun tığ çeşitleri var.

Amigurumi yapmak için kullanacağınız tığ aralığı genellikle 2 mm, 2.5 mm ve 3.5 mm olacaktır. Ancak yine de burada önemli nokta kullanacağınız ipe uygun bir tığ seçmektir. Seçtiğiniz bebek ipinin ambalajını inceleyerek uygun tığ numarası nedir öğrenebilirsiniz.

Bebek kıyafetleri ve lifler örmek için kullanabileceğiniz tığ numarası da değişkenlik gösterecektir çünkü bebek ipi birbirinden farklı kalınlıklara ve dokulara sahip birçok çeşide sahiptir. Bebek ipleri üzerinde önerilen tığ numarasını tercih edebilirsiniz.

Bebek İpi Renkleri

Bebek ipi renkleri cıvıl cıvıl ve çok çeşitlidir. İster rengarenk bir amigurumi bebeği yapın isterseniz bebeklerinzini kış aylarında keyifle giyebileceği birbirinden güzel hırka ve yeleklerle dolaplarını süslemeyi düşünün, aklınızdaki renk skalasını bebek ipleri ile oluşturmak mümkün.

Sarı, yeşil, mor, mavi, turuncu, kırmızı gibi temel renklerin soft tonları ve tok tonlarının yanında daha ara renkler bulabilmeniz mümkün. Tüm renklerin simli ya da farklı özelliklere sahip bebek ipi çeşitlerini bulabilirsiniz. Aynı zamanda iki ya da üç rengin bir araya getirildiği kendiliğinden desen veren bebek ipi çeşitlerinden de faydalanarak yaptığınız ürüne desen vermek için ek çaba sarf etmeden rengarenk desenli bir ürüne ulaşabilirsiniz.

Bebek İpiyle Neler Yapılır?

Bebek ipiyle yapılabilecek ürünlerin sayısı bir hayli fazla çünkü aslında her alana hitap eden bir dokusu bulunuyor bebek iplerinin. İsterseniz yumuşacık dokularıyla birbirinden güzel bebek kıyafetleri yapabilir dileseniz bebek yapmak için kullanılan daha farklı ve tok bir dokuya sahip çeşitleri ile amigurumi bebekleri yaparak yine bebekleriniz için bir ürün ortaya çıkarabilirsiniz.

Aynı zamanda geniş bir ürün skalasına sahip bebek ipleri ile lifler, bezler, bebek giyim ürünleri de yapılabilir. Ancak halk arasında bebek ipi dendiğinde amigurumi ipleri gelmektedir dolayısıyla en yaygın yapılan ürün, amigurumi bebekleridir. Birçok farklı konseptte yapabileceğiniz bebekler için kullanacağınız bebek ipi daha tok bir yapıya sahipken, bebek kıyafetleri için seçeceğiniz bebek ipleri yumuşak olmalıdır.

Bebek Yünü Nasıl Olmalı?

Bebek yünü hangi alanda kullanılıyorsa o alanın kullanım özelliklerine uygun seçilmelidir. Eğer bebekleriniz için yumuşak bir giyim ürünü yapmak istiyorsanız amigurumi için üretilen özel ipleri değil, daha yumuşak bebek iplerini tercih etmelisiniz. Amigurumi için üretilen ipler diğerlerinden daha tok ve sıkı bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla bebeklerinizin cildi için biraz sert kaçabilir.

Eğer atkı, bere gibi kışlık ürünler yapmak istiyorsanız kalın iplikleri, yaz ve bahar ayları için hırka ve yelekler yapmak istiyorsanız yumuşak ve ince bebek iplerini tercih etmelisiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.