sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 15 ürün görüntüleniyor.

Örgü Kitleri Modelleri

Örgü Seti

Hobi malzemeleri arasında özellikle kadınların oldukça ilgisini çeken ve ortaya yeteneklerini sergileyerek bir ürün çıkarmalarına imkan veren, ekonomik materyallerden bir tanesi de örgü setidir.

Özellikle son yıllarda popüler hale gelmiş bir hobi olarak örgü, içerisinde birçok ürünü barındırmaktadır. Aslında örgü seti denildiğinde içerisinde yalnızca örgü malzemelerinin bulunduğu bir setten bahsedilmemektedir. Örgü seti farklı formlarda olabilir. Örgü setlerinin içerisinde makrome yapmak isteyenler için farklı, amigurumi ile uğraşmak isteyenler için ayrı materyallerden oluşan setler bulunmaktadır.

Örgü Seti Nedir?

Örgü seti, bir takım halinde satılan ve farklı materyaller üretmenize yarar sağlayan; içerisinde tığ, şiş, yün, ip, kasnak gibi materyalleri barındıran setlerdir. Son yıllarda birçok farklı örgü seti çıkmıştır. Bunlar arasında punch seti oldukça talep görmüş ve hobi malzemeleri arasında ilk sıralara yerleşmiştir.

Aynı şekilde örgü seti denildiğinde yalnızca içerisinde tığ, şiş ve ip olan setlerden değil aynı zamanda makrome malzemelerini içeren setler de örgü seti ya da özel anlamıyla makrome malzemeleri olarak geçer. Makrome malzemeleri ile isterseniz anahtarlık, isterseniz duvar süsleri, isterseniz kırlent süsleri yapabilirsiniz. Duvar halıları, dreamcatcher gibi ürünler ortaya çıkarabilirsiniz.

Özellikle kadınlar arasında büyük ilgi ile karşılanan amigurumi akımı aynı şekilde örgü setlerinin çeşitlenmesine de imkan tanımıştır. Amigurumi kiti içerisinde yine ip, çeşitli süsler, bebeklerin kıyafetlerini süslemek için çeşitli pantolon askıları, tütü etekler, yüksükler, biye, ekstrafor, balıksırtı, yama, arma ve aplikeler bulunmaktadır. Amigurumi malzemeleri isteğinize ve zevkinize göre çeşitlendirilebilir, isterseniz hazır setlerden yararlanabilirsiniz.

Örgü Nasıl Yapılır?

En keyifli hobilerden biri olan örgü aslında öğrenmesi ve yapması en basit hobilerin başında gelir. Örgü yapmak isteyenler için ise malzemeler oldukça basittir.

Örgü yapmak için tek bilmeniz gereken şişlerinizi nasıl tutacağınızı bilmek yeterli. İpiniz ile ilmek atacak ve istediğiniz modele göre şekil vereceksiniz. Burada parmaklarınıza doladığınız ipleri kullanmayı öğrenerek tekniklerinizi geliştirebilirsiniz.

Örgü yapmak için izleyeceğiniz adımlar kısaca;

● Şişle düğüm atın.

● Attığınız düğümü ipin üzerinden geçirin.

● İpliği halkanın içinden çıkarın.

● Yukarıda kalan halka rahat hareket edecek şekilde ipi düğümleyin.

● Ortaya çıkan halkayı şişe geçirin.

● Düğümü şişin etrafına geçirin.

● Şişe ilmek atmak için sağ elinize aldığınız şişi iyi konumlandırın ve çalışacağınız elinize ipi sarın. Böylece şişe geçirmek üzere yapacağınız halkanın temelini oluşturacaksınız.

● Daha sonra şiş üzerinden attığınız ipi gerin ve ilmeğinizi sıkılaştırın.

● Bu rutine istediğiniz kadar ilmek sayısına ulaşıncaya kadar devam edin

İlmeklerinizi farklı örgü tekniklerini kullanarak zenginleştirebilir ve yeteneklerinizi ortaya çıkardığınız ürünler ile gösterebilirsiniz.

Örgü Çeşitleri Nelerdir?

Örgü yapmak isteyenler için yararlanabilecekleri ve kendi zevklerine göre bu stillerden seçebilecekleri birçok örgü modeli bulunmaktadır. Örgü yapmak isteyenler ancak bundan çekinenler için başlangıç seviyesinde temel örgü çeşitleri bulunmaktadır. Örgü yapmanın inceliklerini öğrenerek tekniklerini geliştirenler için de daha farklı stiller vardır.

Örgü çeşitleri basitçe şu şekilde sıralanabilir;

● Düz örgü

● Ters örgü

● Dolu İğne

● Fitilli örgü

● Links örgü

● Tek Çelik örgü

● Çift Çelik Örgü

● Yarım selanik

● Tam selanik

Tüm bu örgü çeşitleri hırkalar, kazaklar, kimi zaman atkı ve bereler için kullanılabilir. Çocukları için süveter örmek isteyen annelere hitap eden birbirinden farklı örgü çeşidi bulunmakta bunlardan bazıları oldukça şık bir görünüm vermektedir.

Punch Nasıl Yapılır?

Örgü kiti çeşitleri arasında özellikle son yıllarda oldukça popüler hale gelen punch seti diğerlerine oranla daha farklı ekipmanlar içermektedir. Tığ ve şiş gibi daha manuel olan el işi malzemelerinin yerine punch setinde bulunan ve ipi kumaşa işlemeye yarayan punch tığı ya da bir diğer adıyla punch iğnesi ile daha otomatik olarak işleme işlemi yapılır. Punch yaparken bu iğne, kumaşa batıp çıkarak mekanizmasındaki ipi kumaşa geçirir.

Punch seti ile istenilen şekilde halılar, kilimler, yastıklar yapılabilir. Punch seti ile yapılan ürünlerin yüzeyi yumuşak olabilir, genellikle motifler ve renkli iplerden yapılacak şekiller, desenler tercih edilir.

Etamin Nasıl Yapılır?

Özellikle masa örtüleri, dresuar süsleri ve şık tasarımlı örtüler yapmak için kullanılan bir yöntem olan etamin, işlemelik ürünlerin başında gelir. Bir kumaşın üzerine çizilen taslak ile işlenmek istenen şekil ip ve iğne yardımı ile ortaya çıkarılır. Ardından bu kumaş, işlenen bölümler seçilerek kasnak yardımıyla gerilir ve iğne ile daha önce çizilen taslak üzerine işleme yapılmaya başlanır.

Etamin yapmak için gerekli olan örgü setleri içerisinde bir adet kasnak, bir işlemelik kumaş, çeşitli ip seçenekleri ve etamin tığı bulunmaktadır. Etamin yapmanız için aşamalar ise oldukça kolaydır.

● Etamin yapımı için seçilen etamin kumaşının üzerine öncelikle işlenmek istenen şekil bir kalem yardımıyla çizilir. Çizim aşamalarında kumaşın ortasını bulup, simetrik bir şekilde hareket etmek önemlidir. Kumaş üzerinde çizimin düz durması etaminden alacağınız sonucu etkileyecektir.

● Ardından çizim yaptığınız bölgeyi bir kasnak yardımıyla gerdirmeli ve kumaşın düz bir şekilde işlenmesini sağlamalısınız.

● İşlenen kumaşın üzerine istediğiniz renkte ip ile işleme yapılara etamin tamamlanır.

evin farklı noktalarında etamin yaparak ortaya çıkardığınız ürünleri kullanabilir ve yetenekleriniz ile evinizi süsleyebilirsiniz.

Örgü Kiti Fiyatları Ne Kadar?

Örgü malzemelerinin her biri ayrı ayrı satıldığında farklı bir fiyata sahip olurken örgü kiti fiyatları da daha avantajlı oluyor denilebilir. Örgü kiti fiyatları, örgü yapmak isteyenler için oldukça makul fiyatlarda bulunabiliyor. Simisso’da en kaliteli örgü kiti çeşitleri ile en uygun fiyatları ise bir arada bulabilirsiniz. Her isteğe ve zevke uygun örgü kiti çeşidi ile hobinizi en kaliteli şekilde devam ettirebilir ve bütçenize uygun örgü kiti çeşitlerinden yararlanabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.