sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 376 ürün görüntüleniyor.

Düğme Modelleri

Düğme

En yaygın tutturma aparatlarından bir tanesi olan düğme çeşitleri, iki parçayı bir araya getirmek için kullanılır. Binlerce farklı çeşidi olan düğmeler birbirinden çok farklı materyallerden yapılmıştır. Giyim sektöründe olmazsa olmazlar arasında yer alan düğmeler oldukça uzun bir geçmişe sahiptir. Düğmeler uzun yıllardan beri metal, ahşap, sedef veya daha sert materyallerden üretilmektedir.

Tahta, inci, kumaş, sedef, kemik, kabuk, boynuz, cam, kauçuk, deri, pirinç, nikel, bakır, gümüş, kalay gibi materyallerden yapılan düğmeler kimi zaman iliklenmek için değil, kimi zaman süs malzemesi olarak kullanılabilir. Yaygın bir tuhafiye malzemesi olan düğmeler, aynı zamanda çeşitli örgü ve el işi hobi etkinliklerinde düğmeler çeşitli yerlerde süs olarak kullanılabilir.

Düğme Çeşitleri

Düğmelerin birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Sağlık ve tutuşun önemli olduğu düğme modelleri birbirinden farklı materyallerden yapılmaktadır. Düğme çeşitleri kullanımına, materyaline ve dikim tarzına göre değişmektedir.

Ceket, palto, manto, bluz, gömlek gibi giyim ürünlerinin üzerinde bulunan ve kumaşın iliklenmesine yarayan düğme modelleri kullanılan kumaşın özelliklerine bağlıdır. Doğru kumaşa, doğru düğme seçilmelidir. Aksi halde düğme ve kumaş uyumsuzluğundan dolayı düğmeler amacına uygun kullanılmayabilir. Düğmeler yanlış kumaşların üzerinde hem iyi bir görüntü vermez hem de kalitesiz bir kullanım sergiler. Kullanılan düğme çeşidinin büyüklüğü, kumaş kalınlığına göre değişmektedir.

Birçok farklı şekilde düğme çeşidi bulunsa da en yaygın düğme örnekleri yuvarlak ve oval olanlardır. Her tarza uygun ve herkesin rahatlıkla kullanabileceği düğme modelleri hangi çeşitlere sahip;

Kullanımına Göre Düğme Çeşitleri

Kullanımına göre düğme modelleri temel olarak ikiye ayrılmaktadır. Düğme çeşitleri kumaşın üzerine hangi dikim yöntemi ile iliştirildiyse ona göre isimlendirilmiştir.

Dikme Düğmeler

Dikme düğmeler kumaş üzerine iplik ile iliştirilen düğme çeşitleridir. Dikme düğmeler kumaşa iliştirilirken düğmenin rengi ya da kumaşla aynı renk olan bir iplik ile dikim yapılır. Dikme düğmeler, kendi arasında ayaklı düğmeler ve düz gömlek düğmeleri gibi isimlendirilebilir.

Çakma Düğmeler

Çakma düğmeler, kot pantolonlara makineler ile çakılan düğme çeşitleridir. Bu tür düğme çeşitlerinin herhangi bir dikim işlemine ihtiyacı yoktur. Tüm bu düğme çeşitleri makineler yardımıyla kumaşa yerleştirilir. Daha çok aksesuar olarak kullanılan düğme çeşitlerinden farklı olarak çakma düğmelerin kullanım amacı her iki kumaşı birbirine iliklemektir.

Materyaline Göre Düğme Çeşitleri

Düğme çeşitleri birbirinden farklı kullanım alanlarına sahip olsa da tek kriter düğmelerin nasıl iliklendiği değildir. Aynı zamanda materyaline göre düğme çeşitleri de değişmektedir. Ahşap düğme, baskılı düğme, çoban düğme bunlardan en popüler olanlarıdır.

Ahşap Düğme

Özellikle makrome örgüler, makrome ve örgü çanta çeşitleri için kullanılan ahşap düğme modelleri, iliştirildiği kumaşa oldukça sevimli bir hava katar. Ahşap düğme, özellikle kadın giyim ürünlerinde kullanılan ahşap düğme modelleri, aksesuarlarda da kullanılmaktadır. Ahşap düğme modellerinin bir diğer kullanım alanında ise amigurumi bebekleri bulunmaktadır. Tercihe göre amigurumi düğmesi, tercihe göre farklı boyutlarda ahşap düğme modelleri kullanılabilir.

Baskılı Düğme

Baskılı düğme modelleri, çeşitli yöntemlerle üzerine baskılar ve çeşitli motifler bezenmiş düğme modelleridir. Bu modeller genellikle salaş tarzlarda kullanılır. Salaş tarzdan farklı olarak çeşitli baskılı düğme modelleri de bulunmaktadır. Bunlar kimi zaman daha süslü kimi zaman daha sadedir.

Çoban Düğme

Çoban düğmesi düğme modelleri arasında en farklı tasarımlara sahip düğme modelidir. Genellikle ahşaptan yapılan ancak plastik türleri de bulunan çoban düğme modelleri bir ip ile birlikte kanca şeklinde takılarak kullanılır.

Amigurumi Düğmesi

Rengarenk düğmeler ise amigurumi düğmesi olarak adlandırılır. Amigurumi düğmeleri, minik yapıları ve canlı renkleri ile dikkat çeker, basit yapılı düğmelerdir.

Kumaş Kaplamalı Düğmeler

Kumaş kaplamalı düğmeler, dış tarafı kumaş kaplaması ile süslenmiş düğmelerdir. Bu tür düğme çeşitleri klasik tarzda giyim ürünlerinde kullanılsa da karşımıza en fazla çıktığı yer bebek giyim ürünleridir. Aynı zamanda tasarımsal olarak da fark yaratan kumaş kaplamalı düğmeler, çeşitli süslemelerde kullanılabilir.

Düğme Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Düğme seçerken dikkat edilmesi gerekenlerin arasında aslında kumaşı da ilgilendiren kriterler bulunmaktadır. Bunlar, hem düğmenin tasarımı ile ilgili hem de kumaşa uygunluğu ile ilgilidir. Aksi halde doğru bir düğme seçmedikçe düğmeden alacağınız verim ve görsel güzellik sizleri tatmin etmeyecektir.

Düğme seçerken dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde özetlenebilir;

Öncelikle nasıl bir kullanım için düğme seçtiğinizi bilmelisiniz. Düğme modelleri çok yönlü olduğundan tasarımsal kullanacağınız düğmeler ve kullanışlı olmasını dilediğiniz düğmeler farklı özellikleriyle öne çıkacaktır.

Düğme seçerke düğme dikilecek alanın kumaş özelliklerini dikkate almalısınız. Aksi halde kumaş ve düğme zıt bir görüntü verecektir.

Kumaş kalınlığı ve düğme inceliği sizlerin düğme seçerken dikkat etmeniz gereken önemli bir kriterdir. Aksi halde kumaş üzerindeki düğme deliklere olmayabilir. Düğme sağlamlığı da kullanım arayanlar için oldukça önemlidir. Eğer sürekli kullanacağınız bir düğme varsa, ince yapılı düğme çeşitlerini tercih etmemelisiniz.

Düğme ile Neler Yapılabilir?

Düğme aslında akıllara yalnızca kullanım amaçlı gelse de her bir düğme gerek görselliği gerek ise dokusu ile dikkat çeken örgü malzemesi ve tuhafiye ürünüdür. Yani aslında düğmelerin kullanım amaçlarından farklı olarak süsleme yapmak için kullanıldığı da görülmektedir. Tıpkı amigurumi düğmelerinde olduğu gibi.

Bu nedenle düğmenin kullanım alanları giyim sektöründen bir hayli geniştir aslında. Düğme ile yapabileceklerinizi özetlersek;

● Düğmeyi giyim sektöründe kullanım amacına uygun bir şekilde dikebilirsiniz.

● Çeşitli el örgüsü nesneleri süslmek için farklı tasarımlarda düğme modellerini tercih edebilirsiniz.

● Oyuncak bebek yapımında kıyafet süsü olarak düğmeleri tercih edebilirsiniz.

● Aksesuarlarınızı süslemek için düğmeleri kullanabilirsiniz.

● Çanta kilit ve klipsleri yerine düğmeleri kullanabilirsiniz.

Düğme çeşitleri, tek bir amaca göre üretilmemiştir. Çoban düğme modellerinden baskılı düğmelere, amigurumi düğmesinden baskılı düğme çeşitlerine kadar daha birçok farklı materyalden üretilmiş ve özgün tasarımlara sahip düğme modelleri bulunmaktadır.

Düğme Fiyatları

Düğme fiyatları, düğmelerin her biri birbirinden değişik amaçlar ve tasarımlara sahip olduğu için farklılık göstermektedir. Kullanım amacı, yapıldığı malzeme ve dikiş yöntemi, düğme fiyatları üzerinde etkili olduğu gibi, alacağınız düğme adedi de bu durumu etkilemektedir.

Simisso’da en güzel düğme modellerini en uygun fiyatlarla bulmak mümkün! Farklı amaçlara hizmet eden düğme seçenekleri ile ihtiyacınıza en uygun düğme modellerini bulabilir ve hızlı kargo imkanı ile vakit kaybetmeden istediğiniz düğmelere sahip olabilirsiniz!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.