sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Toplam 607 ürün görüntüleniyor.

Akrilik İp Modelleri

Örgü işlerinde yün, pamuk gibi doğal iplerin kullanılması kadar sentetik içerikli iplik çeşitleri de dayanıklılıkları, sıcak tutmaları ve tok bir görüntüye sahip olmaları nedeniyle örgü işleri için seçilir. Binlerce renk seçeneği bulunabilecek akrilik iplerin birçok çeşidi vardır; örgü işi yapmayı sevenler, akrilik iplerin doku özelliklerine göre kendilerine en uygun akrilik ipini seçebilirler.

Akrilik İp Nedir?

Örgü işi yapmak isteyenlerin birbirinden farklı özelliklerde birçok iplik seçeneği vardır. Kimi zaman örgü işleri için doğal ipliklerden üretilen, %100 pamuklu ip veya yün ipler tercih edilirken kimi zaman içeriğinde sentetik dokuların yer aldığı ipler tercih edilir. Akrilik ip çeşitleri de içerisinde sentetik dokuların olduğu, hammaddesi petrol olan akrilik elyafından üretilen ipliklerdir.

Doğal ipliklerin zamanla pamuklanma yaptığı, yünlerin topaklandığı görülür fakat sentetik bir yapıya sahip akrilik ipler, tiftiklenme yapmaması ile uzunca bir süre yeni gibi kalmasını sağlar. Akrilik iplikler, markaların taleplerine göre renklendirilir, tuhafiyelerde her renk ve tondan iplik bulmak mümkündür.

Akrilik İp Özellikleri

Her ipliğin avantajları ve özellikleri vardır. Akrilik iplerin en belirgin özelliği ise dayanıklı yapıda olmasıdır. Sentetik bileşenlerden yapılması nedeniyle doğal ipliklerden çok daha dayanıklı olması talebi de arttırır. Üstelik, artan talep, kolay ulaşılabilirliği de sağlar.

Kumaş üreticilerinin tercih ettiği akrilik ipler aynı zamanda el örgü ipleri arasında da satılıyor ve birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Geniş renk skalası bulunan ip çeşitleri, akrilik yapılı ebruli iplerin de ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Doğal iplere nazaran daha ulaşılabilir ve uygun fiyatlı olması kullanım oranlarında da etkili olmaktadır. Akrilik ipler fiyat açısından uygunluk sağlamasının yanında yıkanabiliyor olması da tercih sebeplerinden biri.

Akrilik İp Çeşitleri Nelerdir?

Akrilik ipleri kendi arasında çeşitlere ayrılır. En sık kullanılan ve halk arasında yaygın olan akrilik iplikler, orlon ve modakrilik olarak bilinir.

Orlon, kısaca sentetik bileşenlerin kullanılmasıyla oluşan, içeriğinde poliakrinitril bulunan akrilik ipi çeşididir. İçeriğinde aynı zamanda ştapel elyaf vardır. Orlon ip, yalnızca tek bir akrilik ipi gibi bilinse de orlon ipliklerin de kendi arasında birçok çeşidi vardır. İçindeki sentetik yapıların oranları değiştikçe orlon ipliklerin de özellikleri değişkenlik gösterir.

Modakrilik iplikler ise daha dayanıklı ve sağlam bir yapısı olan, sıcak tutabilmesiyle özellikle kış ayları için tercih edilirken oldukça hafif bir yapıya sahip olan, mevsim değişkenliklerine ayak uydurabilen ve ışık aldığında aşırı solma yaşamayan ipliklerdir. Bakımı oldukça kolay olan iplikler ile örülen kıyafetler ve aksesuarlar, uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Dokuma veya örme işleminden geçmesi fark etmeksizin, günümüzde birçok kumaş akrilik ipliklerin orlon ve modakrilik çeşitlerinden yapılır.

Akrilik İp ile Neler Örülebilir?

Kumaş üreticilerinin kıyafet sektörü için dokuduğu akrilik iplikler aynı zamanda el örgü işi yapmak isteyenlerin de oldukça geniş bir yelpazede ürün çıkarmasına imkan verir. Akrilik iplikler ile örülebilecek ürünlerin başında örgü hırka modelleri gelirken askılı bluzlar, örgü bluzlar, yelekler de akrilik iplikler ile örülebilecek ürünlerdendir. Ancak akrilik ipler ile ördüğünüz kıyafetleri devamlı giymemeye özen göstermelisiniz. Sentetik yapısı, cildinize zarar verebilir.

Çorap üzerine giydirebileceğiniz patikler ile renkli ve sıcak bir kış geçirebilirsiniz. Akrilik, sağlam yapısı ve sıcak tutan dokusu ile özellikle kış aylarında ayaklarınızı sıcacık tutmanızı sağlayacaktır. Akrilik iplikler ile salaş çantalar, takı ve aksesuarlar, saç bandanaları da örebilirsiniz.

Ayrıca, akrilik ipler ile canlı renklere sahip maket bebekler yapabilir, amigurumi sanatını rahatlıkla sergileyebilirsiniz. Örme bebek iplerinden biri olan akrilik ipler, uzun yıllar boyunca bozulmadan ve rengini kaybetmeden bebeklerinizin ilk günkü gibi kalmasını da sağlar.

Akrilik İp Markaları

Günümüzde akrilik iplerin giderek yaygınlaştığı tuhafiye sektöründe, ip markalarının da akrilik iplere yer verdiği görülmektedir. Ören bayan, Nako, Yarnart, Alize, Kartopu, Hobitu gibi başat örgü ipi markalarının her biri akrilik iplere de sahiptir. Her akrilik ip markasının renk skalası farklı olabileceği gibi, kodları da farklı olduğundan ördüğünüz ürünleri aynı markalar ile tamamlamaya özen gösterebilirsiniz. Simisso’da aradığınız her renkte akrilik ipini, en çok tercih edilen tür ve serileri bulmak mümkündür.

Akrilik İp Sağlıklı Mı?

Akrilik ipler içeriğindeki sentetik ve kimyasallar nedeniyle özellikle ten ile temas edecek materyallerde kullanılmaması önerilir. Ancak ucuz ve uygun olmasıyla hem hazır giyim sektöründe hem de örgü işlerinde akrilik ipler tercih edilir. Sentetik yapısı cildinize ve sağlığınıza zarar verebilir bu nedenle akrilik iplikle yapılmış materyalleri cildinize temas etmeyecek biçimde örmeye veya aralıklarla kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Genelleikle yün alerjisi olan bireyler kış aylarında sıcak tutacak bir çözüm olarak akrilik iplere yöneliyor. Alerji nedeniyle yün kullanamayanların pamuklu ipleri de tercih etmesi önerilirken akrilik ipler her zaman bir seçenek olarak sunuluyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.