sadsad x
asdasd
Sıralama seçin
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Bebek Oyuncakları

Oyun, özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde gelişimlerini desteklemek, kendilerini daha iyi anlatmalarını sağlamak ve onların da kendilerine gerçek dünyayı örnek alıp yarattıkları bir dünya kurarak öğrenmelerini sağlamak için 0 - 6 yaş evrelerinde mutlaka çocuklarınızın hayatlarında olması gereken bir aktivitedir.

Ancak her oyun, onların gelişimini sağlıklı yönde desteklemek bu yüzden kullanılan bebek oyuncaklarının niteliği çok önemlidir. Bebek oyuncak çeşitleri ve bu oyuncakların sahip olduğu özellikler, çocuklarınızın gelişim dönemlerine göre değişkenlik göstermelidir. Bebeklerinizin küçüklükten itibaren gelişimlerini destekleyen oyuncaklar onlar büyüdükçe daha komplike bir hal alabilir.

Bebek Oyuncak Çeşitleri

Bebek ve çocukların oynadığı oyuncaklar onların duyularına hitap eder. Böylece bebek ve çocuklara dünyayı tanıma fırsatı verilir. İlk olarak diş kaşıyıcılar ve uyku arkadaşları ile başlayan bu yolculukta çıngıraklar, kukla ve peluş oyuncaklar, oyun halıları eşlik eder.

Bebek oyuncakları yalnızca bunlarla sınırlı kalmaz. Çocuklar için özel olarak, sağlıklı malzemelerden üretilen oyuncak çeşitleri cıvıl cıvıl, dikkat çekici renkte üretilir ve yaratıcılığın kullanıldığı bu oyuncakların çeşitliliğinden belli olur.

Küçük yaştaki bebekler için ses ve görüntüye hitap eden oyuncaklar daha çok tercih edilirken bebeklerin büyümesi onların kukla, peluş, üzerinde oynayabilecekleri desenli ve konsepte sahip olan oyun halılarına yönelmelerine neden olur. Ebeveynlerin seçimleri de tabii bu noktada önemlidir.

Bebek Oyuncak Seçiminin Önemi

Bebeklerin sağlıklı gelişimi için oyun ve oyuncak oldukça önemli. Eğer doğru oyuncak seçimleri yapılmazsa bebekler zarar görebilir ve tehlikeli durumlar oluşabilir. Bu nedenle ebeveynlerin, bebek oyuncakları seçiminde oldukça dikkatli olması gerekir.

Bebek oyuncak seçiminin önemi ve nasıl olması gerektiğini şu şekilde sıralayabiliriz;

- Bebek aksesuar ürünlerinde olduğu gibi bebek oyuncakları için de söyleyebileceğimiz ilk şey, belirli bir yaşa gelene kadar bebeğinizin hiçbir eşyasının küçük parçalı olmaması gerektiğidir.

- Bebek oyuncakları arasından seçimleriniz mutlaka bebeklerinizin ihtiyaçlarına göre olmalı, sizin isteklerinize göre değil.

- Bebekleriniz için renkler çok ilgi çekici olacaktır. Canlı renkte bebek oyuncaklarını tercih edebilirsiniz.

- Bebekleriniz büyüdükçe onların yerinde saymasına neden olacak değil, onları geliştirecek oyuncak çeşitlerine geçiş yapmalısınız.

- Kız ve erkek çocuklarınız için ilk aşamalarda aynı tarzda bebek oyuncakları seçebilirsiniz ancak bir zaman sonra bebekleriniz kendi seçimlerini yapabilmelidir.

Bebekleriniz için en önemli şey onların güvenliğidir. Bebeklerinizi korumak için buldukları her şeyi ağzına götürme alışkanlığı olan bebeklerinize yutabilecekleri parçalı ürünleri yaklaştırmaktan kaçının ya da kontrollü bir şekilde bunlarla temas etmelerini sağlayın.

Kız Bebek Oyuncakları

Nasıl ki bebek giyim çeşitleri cinsiyet farklılığından kaynaklı değişiyor ve farklılaşıyorsa bebek oyuncakları da çocuklarınızın kız ya da erkek bebek olmasına göre değişkenlik gösteriyor. Bebek oyuncakları için de kız ve erkek bebek oyuncakları ortak paydalarda buluşsa da genel anlamıyla birbirinden ayrılıyor.

Her iki cinsiyet için belirli bir yaşa kadar bebek oyuncakları aynı özelliklere sahip oluyor. Ancak giyim sektöründe olduğu gibi oyuncakların rengini de ebeveynlerin tercihleri ve cinsiyet konusunda yapılan renk ayrımları belirliyor. Kız bebek oyuncakları ister diş kaşıma aparatı olsun ister ilk uyku arkadaşı; daha sevimli tonlar, pembe ve turuncular ağırlıklı oluyor.

Bebeklerin ilk aylarından sonra kız bebek oyuncakları daha evcilik oyunlarına yönelik olabiliyor. Peluş kız çocukları, bebekler bunların en büyük örneklerinden. Ancak her bebeğin cinsiyet fark etmeksizin oynadığı oyuncaklar da yok değil. Bebeklere özel olarak üretilen büyük parçalı yapboz ve puzzlelar bilişsel gelişimlerini desteklemek amacıyla oldukça tercih edilen bebek oyuncakları arasında.

Erkek Bebek Oyuncakları

Erkek bebek oyuncakları, kız bebek oyuncaklarından farklı renklerde satılıyor. Cinsiyetlerin renk kullanımı üzerindeki etkisiyle erkek bebek oyuncakları yeşiller ve maviler yoğunluklu satılıyor.

İlk aylarda cıvıl cıvıl renklerden oluşan, hatta renk ayrımı olmadan alınan oyuncaklar zaman geçtikçe evriliyor ve erkek bebek oyuncakları giderek mavileşiyor… Erkek bebek oyuncakları arasında hem küçük bebeklerin oynayabileceği arabalar hem de gelişimlerini destekleyecek, kız bebeklerin de oynayabileceği gelişimsel yapboz, puzzle gibi oyuncaklar bulunuyor.

0-12 Ay Bebek Oyuncak Modelleri

0 - 12 aylık bebeklerin ebeveynleri ile kurduğu ilişki kadar hangi tür oyuncaklarla oynadıkları da hem motor hem de bilişsel gelişimleri için bir hayli önemli. Bu nedenle seçilen oyuncakların mutlaka eğitici bir yönü olması gerekiyor.

Ancak günümüzde eğitimi oyuncak denilince, bilgiyi bebeklerin önüne koyan, onlara hiçbir yaratıcılık bırakmayan oyuncaklar anlaşılıyor. Oysaki bebeklerin gelişimine fayda sağlayacak 0 - 12 yaş bebek oyuncakları yapboz, puzzle, kukla ve legolar…

Böylece çocuklarınız zihninde şemalar geliştirecek, çevresini öğrenecek, zihnine olması gerekenleri doğru oyun ve bebek oyuncakları ile kodlayacak. El göz koordinasyonunu sağlayan oyuncaklar özellikle 0 - 12 aylık bebeklerin erken yaşta gelişiminin desteklenmesi için önemli.

Yalnızca puzzle ve yapbozlar değil ayrıca kız ve erkek bebeklerinizin yaş ve seviyelerine uygun, dikkat çekici renklerden oluşan, hem eğlenmelerini hem de temel bilgileri zihinlerinin derinliklerine kazımalarını sağlayan zeka kartları da 0 - 12 ay bebek oyuncak modelleri içerisinde yer almaktadır.

Bebek Oyuncakları Nasıl Temizlenir?

Bebeklerinizin güvenliği ve sağlığı onların yalnızca sağlıklı beslenmesi ile alakalı değildir. Aynı zamanda temas ettikleri her şey temiz olmalıdır. Özellikle oral dönemde her şeyi ağızlarına götürme alışkanlıkları varken. Bu nedenle çocuklarınızın mikrop ve bakterilerden korunması için dikkat etmeniz gereken yalnzıca kıyafetleri ve çevrenin temizliği değil oyuncaklarının da düzenli olarak temizlenmesi.

Her şeyini çabucak kirletecek bebeğiniz mutlaka oyuncaklarını da yemek yapacak ya da onları tükürüğü ile ısltayacaktır. Bu nedenle düzenli aralıklarla steril edilmeli ve bebeklerinizin temiz bebek oyuncakları ile oynanması sağlanmalıdır.

Bebek oyuncakları nasıl temizlenir;

- Öncelikle temizlemek istediğiniz bebek oyuncağının su ile temas ettiğinde zarar görüp görmeyeceğini ayırt etmeniz gerekir. Bebeklerinizin sevdiği ve oynamaktan keyif aldığı oyuncaklara zarar vermek istemezsiniz…

- Yıkanabilen oyuncaklar çamaşır makinesine atılabilir. Ancak bebeklerinize yoğun yumuşatıcı kokan oyuncakları değil daha doğal kokulara sahip ve kimyasalda uzak oyuncakları vermelisiniz.

- Eğer yıkanamayan bir oyuncaksa mutlaka silinmelidir.

- Kimyasal temizlikten uzak durulmalıdır. Su ve doğal sabunlar yeterli olacaktır.

Böylece bebek oyuncaklarını düzenli olarak temizleyebilir ve bebeklerinizin mikrop kapma ihtimalini en aza indirebilirsiniz. Ancak bağışıklıkları için mikroplarla iç içe olmalarının normal olduğunu da akıllardan çıkarmamak gerek.

World Axess Bonus Maximum Card Finans Visa Master Card Troy Verified by Visa Rapid SSL Master SecureCODE Chip & Pin

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.